Składniki:
Mięso:
– 1 kg szynki wieprzowej bez kości,
– kostka rosołowa lub mięsna np. Winiary,
– 2 liście laurowe,
– 2 cebule,
– ziele angielskie – 2 ziarnka,
– pieprz – 4 ziarnka,
– 2-3 łyżki stołowe mąki,
– 2 łyżki śmietany 18%.
Marynata:
– 2 łyżki octu balsamicznego,
– łyżka ostrej musztardy np. Kamis,
– 4 łyżki oleju,
– łyżeczka miodu,
– 3 łyżeczki majeranku,
– łyżeczka słodkiej papryki (mielonej),
– ½ łyżeczki ostrej papryki (mielonej),
– ½ łyżeczki gałki muszkatołowej (mielonej),
– 2 ząbki czosnku,
– sól i pieprz do smaku
Można użyć jakiejkolwiek marynaty w zależności od preferencji, jednakże wskazana jest ostro-słodka lub podobna.
Sposób przygotowania:
Szynkę umyć, osuszyć (np. papierowym ręcznikiem), pokroić na plastry o grubości jak na kotlety schabowe (1,5-2 cm). Pokrojone mięso rozbić obustronnie tłuczkiem, przyprawić solą i pieprzem. Następnie należy przygotować marynatę – po prostu mieszając wszystkie wymienione składniki. Marynatą należy wysmarować obustronnie plastry mięsa, przykryć i odstawić w chłodne miejsce (np. do lodówki) na minimum 1 godzinę. Jeśli chcemy cieszyć się dość intensywnym aromatem należy zamarynować je wcześniej (optymalny czas to 12-16 godzin, nie należy przekraczać 48 godzin).
Cebulę należy pokroić w kostkę, następnie podsmażyć na patelni do zeszklenia. Przełożyć do większego rondla lub garnka. Następnie na tym samym tłuszczu smażyć mięso do zarumienia. Przełożyć je do garnka. Dodać liście laurowe, pieprz i ziele angielskie. Dolać wody by zakryć mięso, kiedy tylko się zagotuje dodać kostkę Winiary i dusić mięso na wolnym ogniu około 1,5 godziny – aż mięso będzie miękkie i kruche. Do szklanki nalać niewielką ilość wody, odwar z mięsa i śmietanę oraz mąkę. Całość zamieszać, dodać do mięsa i doprowadzić do zagotowania. Doprawić także pieprzem i solą w zależności od preferencji.
Potrawę można podawać z ziemniakami, ryżem, kaszą czy gnocchi. Świętnie się z nią także komponują różnego rodzaju surówki.