Karkówka grillowana

Karkówka grillowana

Składniki:

 

– 500 g karkówki pokrojonej w steki o grubości około 1 cm,

– jedna łyżka przyprawy do karkówki,

– sos czosnkowy – około 100 ml,

– 7-8 ziarenek czarnego pieprzu,

– 5 goździków,

– 2 łyżki musztardy francuskiej,

– 2 zielone ogórki,

– pęczek świeżej mięty,

– oliwa – 2 łyżki

 

Sposób przygotowania:

 

Najpierw należy przygotować marynatę.

Rozkrusz pieprz i goździki na duże kawałki (np. używając moździerza).

W miseczce mieszamy oliwę, musztardę, przyprawę do karkówki oraz rozdrobniony pieprz i goździki. Mięso marynujemy najlepiej na noc – około 12 godzin w chłodnym miejscu (np. lodówce). Tak przygotowane steki gotowe są do grillowania (po wyjęciu z lodówki nie podawaj ich termicznej obróbce od razu tylko poczekaj aż osiągną temperaturę pokojową/otoczenia).

Kawałki mięsa grillujemy około 10 minut z każdej strony, aż będą odpowiednio miękkie i nie będzie wypływała z nich krew. Należy uważać by nie wysuszyć mięsa.

Teraz czas na sos – ogórki należy obrać, usunąć nasiona, posiekać miętę. Ogórki ścieramy na tarce o drobnych oczkach, całość mieszamy z sosem czosnkowym.

Steki karczkowe serwujemy oczywiście z sosem, doskonale komponują się z ryżem i surówkami.

 

Porady i uwagi Primka:

 

Karkówka jest mięsem idealnym do grillowania, gdyż jest mocno poprzerastana tłuszczem, który poddany obróbce termicznej roztapia się powodując, że mięso nabiera wysokiej miękkości, a poza tym jest soczyste i kruche.

Karkówka powinna być grillowana – jeśli to możliwe – pod przykryciem (wtedy czas opiekania strony mięsa to około 5-7 minut), gdyż utrzyma to stałą temperaturę, a to oznacza, że mięso lepiej się dopiecze. Plastry karkówki powinny mieć maksymalnie 15 mm, taka grubość (lub mniejsza) da nam pewność, że mięso równomiernie się wysmaży.

Przed marynowaniem warto mięso nakłuć – marynata dzięki temu wniknie głębiej w strukturę steka, bazą marynaty powinien być jakikolwiek płynny tłuszcz roślinny (nie zwierzęcy) – najlepiej oliwa z oliwek. Do marynaty warto dodać trochę wina (wytrawnego) – poprawi to smak poprawy.